Supplemental/Make-up Tryout Sessions for 13U+

Supplemental/Make-up Tryout Sessions for 13U+

14U (2005s) Girls South - Projected Level:  Athena C

Monday 6:30-8:00 at GSA South, 925 Cole Rd, Lilburn

 

Tryout Dates for GSA Academy, Select, SCCL, and ECNL

Junior Academy 8U, Academy 9U - 12U and Select 13U players (birth years 2006 - 2011)
May 29, 30 and 31, 2018

13U ECNL/SCCL teams will tryout during the week of 8U-13U Academy/Select tryouts.  These teams will host tryouts together at the same time at the same location.  Players will be able to also tryout for 13U park-based teams as well.

Select 14U - 19U players (birth years 2005 - 2000):  ECNL and SCCL (Champions League) Teams
June 4, 5, and 6, 2018

*To better serve our members, we are going to begin ECNL/SCCL tryouts on Monday, June 4th.  These teams will host tryouts together at the same location at the same time.  Players will be able to also tryout for 14U-19U park-based teams as well.

Select 14U - 19U players (birth years 2005 - 2000):  Classic and Athena Teams
June 5, 6 and 7, 2018

Specific time and location information will be posted in mid-May.

Tryout registration is required and will open in early May.   Please register at least one week prior to tryouts so we can have your tryout materials printed and ready for pick up at the fields.

Signing day is the first day that official signing and registration information can be sent to players.

8U - 13U    Signing Day is June 4, 2018
14U - 19U  Signing Day is June 11, 2018


Jr. Academy, Academy and 13U players must sign by Friday, June 8th and 14U and older players by Friday, June 14 in order to avoid a $25 late fee.

Questions about registration for tryouts? Contact:

GSA North/Dacula: 
Executive Director, Drew Prentice, drew@gsasoccer.com
North Branch Director, Steven Fraser, steven@gsasoccer.com
Registrar North, Lisa Holland, lisa@gsasoccer.com

GSA South/Lilburn:
Girls' Director of Coaching, Campbell Chapman  campbellchapman@gsasoccer.com
Girls' Academy Director, Craig Lovingood craig@gsasoccer.com
Boys' Director of Coaching, Nuno Piteira  nuno@gsasoccer.com
Boys' Academy Director, Dusty Fouser dfouser@gsasoccer.com
Registrar South, Joe Amaya joe@gsasoccer.com

ECNL & SCCL - 14U thru 19U - June 4, 5, 6

Age Birth Year Gender Projected Level Time June 4 June 5 June 6 Staff Email
14U 2005 Boys ECNL 3:30-5:00 Rabbit Hill 6 GSA South/Spencer Rabbit Hill 6 Jason Smith jason@gsasoccer.com
14U 2005 Boys SCCL 3:30-5:00 Rabbit Hill 6 GSA South/Spencer Rabbit Hill 6 Michael Tolmich michael@gsasoccer.com
15U 2004 Boys ECNL 3:30-5:00 Rabbit Hill 5 GSA South/Schrader Rabbit Hill 5 Jimmy Carrion jimmy@gsasoccer.com
15U 2004 Boys SCCL 3:30-5:00 Rabbit Hill 5 GSA South/Schrader Rabbit Hill 5 Steven Fraser steven@gsasoccer.com
16U 2003 Boys ECNL 1:30-3:00 Rabbit Hill 6 GSA South/Schrader Rabbit Hill 6 Jason Smith jason@gsasoccer.com
16U 2003 Boys SCCL 1:30-3:00 Rabbit Hill 6 GSA South/Schrader Rabbit Hill 6 Steven Fraser steven@gsasoccer.com
17U 2002 Boys ECNL 11:30-1:00 GSA South/Spencer Rabbit Hill 4 GSA South/Spencer Nuno Piteira nuno@gsasoccer.com
17U 2002 Boys SCCL 11:30-1:00 GSA South/Spencer Rabbit Hill 4 GSA South/Spencer Malik Mohammed malik@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Boys ECNL 1:30-3:00 GSA South/Spencer Rabbit Hill 4 GSA South/Spencer Nuno Piteira nuno@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Boys ECNL Comp 1:30-3:00 GSA South/Spencer Rabbit Hill 4 GSA South/Spencer Jesus Soares jesussoares@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Boys

SCCL 1:30-3:00 GSA South/Spencer Rabbit Hill 4 GSA South/Spencer Malik Mohammed malik@gsasoccer.com
Age Birth Year Gender Projected Level Time June 4 June 5 June 6 Staff Email
14U 2005 Girls ECNL 6:30-8:00 GSA South/Miller GSA South/Miller GSA South/Miller Rusty Staggs rusty@gsasoccer.com
14U 2005 Girls SCCL 6:30-8:00 GSA South/Miller GSA South/Miller GSA South/Miller Craig Lovingood craig@gsasoccer.com
15U 2004 Girls ECNL 8:00-9:30 GSA South/Miller GSA South/Miller GSA South/Miller Judson Hamby judson@gsasoccer.com
15U 2004 Girls SCCL 8:00-9:30 GSA South/Miller GSA South/Miller GSA South/Miller David Said david@gsasoccer.com
16U 2003 Girls ECNL 8:00-9:30 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Campbell Chapman campbellchapman@gsasoccer.com
16U 2003 Girls SCCL 8:00-9:30 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Rick Shaw rick@gsasoccer.com
17U 2002 Girls ECNL 6:30-8:00 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Campbell Chapman campbellchapman@gsasocecr.com
17U 2002 Girls SCCL 6:30-8:00 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Ricky Wolff rickywolff@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Girls ECNL 3:00-4:30 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Drew Prentice drew@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Girls ECNL Comp 3:00-4:30 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Andy Trevers andy@gsasoccer.com
18U/19U 2000/2001 Girls SCCL 3:00-4:30 GSA South/Spencer GSA South/Spencer GSA South/Spencer Brandon Story brandon@gsasoccer.com

North/Dacula - 14U thru 19U - June 5, 6, 7

Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
14U 2005 Boys CL II 5:30-7:00 Rabbit Hill 4 Jimmy Carrion jimmy@gsasoccer.com
      CL III 5:30-7:00 Rabbit Hill 4 Eugene Gray eugene@gsasoccer.com
               
15U 2004 Boys CL II 5:30-7:00 Rabbit Hill 5 Chad Carithers chad@gsasoccer.com
      CL III  5:30-7:00 Rabbit Hill 5 Louis Crayton louis@gsasoccer.com
      CL V 5:30-7:00 Rabbit Hill 5 Pablo Maldonado pablo@gsasoccer.com
               
16U 2003 Boys CL II 7:00-8:30 Rabbit Hill 5 Chad Carithers chad@gsasoccer.com
      CL IV 7:00-8:30 Rabbit Hill 5 Jorge Alvial jorge@gsasoccer.com
               
17U 2002 Boys CL I 5:30-7:00 Rabbit Hill 6 Anel Lilic anel@gsasoccer.com
      CL III 5:30-7:00 Rabbit Hill 6 Francois Joisil francois@gsasoccer.com
      CL III / IV 5:30-7:00 Rabbit Hill 6 TBD TBD
               
18/19U 2000/2001 Boys CL II 7:00-8:30 Rabbit Hill 4 Anani Olivier anani@gsasoccer.com
      CL II/III 7:00-8:30 Rabbit Hill 4 Jon Magee jon@gsasoccer.com
               
Age Birth Year Gender Projected Level Time Location Staff Email
14U 2005 Girls Athena A 4:30-6:00 Rabbit Hill 7 Warren Steenkamp warrensteenkamp@gsasoccer.com
      Athena B/C 4:30-6:00 Rabbit Hill 7 Lee Couey lee@gsasoccer.com
               
15U 2004 Girls Athena A 6:00-7:30 Rabbit Hill 7 Steven Thomas steventhomas@gsasoccer.com
      Athena B 6:00-7:30 Rabbit Hill 7 Lee Couey lee@gsasoccer.com 
      Athena B 6:00-7:30 Rabbit Hill 7 David Wiley davidwiley@gsasoccer.com
               
16U 2003 Girls Athena A 6:00-7:30 Rabbit Hill 8 Warren Steenkamp warrensteenkamp@gsasoccer.com
      Athena C 6:00-7:30 Rabbit Hill 8 Diana Hill diana@gsasoccer.com
               
17U 2002 Girls Athena A 4:30-6:00 Rabbit Hill 8 Steven Thomas steventhomas@gsasoccer.com
      Athena C 4:30-6:00 Rabbit Hill 8 Diana Hill diana@gsasoccer.com
      Athena D 4:30-6:00 Rabbit Hill 8 Diana Hill diana@gsasoccer.com
               
18/19U 2000/2001 Girls Athena A 3:00-4:30 GSA South/Spencer Greg Vasquez greg@gsasoccer.com

South/Lilburn - 14U thru 19U - June 5, 6, 7

Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
14U 2005 Boys Classic II/III 7:30-9:00 GSA South - Bender Vageli Evangelinos vageli@gsasoccer.com
      Classic IV 7:30-9:00 GSA South - Bender Warren Smith warren@gsasoccer.com
             
15U 2004 Boys Classic II/III 7:30-9:00 GSA South - Schrader Ernie Rios ernie@gsasoccer.com
      Classic IV 7:30-9:00 GSA South - Schrader Luis Flores luis@gsasoccer.com
             
16U 2003 Boys Classic III 5:30-7:00 GSA South - Schrader Dave Robinson dave@gsasoccer.com
      Classic IV 5:30-7:00 GSA South - Schrader Wayne Thompson wayne@gsasoccer.com
             
17U 2002 Boys Classic II 5:30-7:00 GSA South - Griffiths & Founders Tony Fordham tony@gsasoccer.com
      Classic IV 5:30-7:00 GSA South - Griffiths & Founders Andrew Royes andrew@gsasoccer.com
      Classic V 5:30-7:00 GSA South - Griffiths & Founders Andrew Royes andrew@gsasoccer.com
             
18/19U 2000/2001 Boys Classic I 7:30-9:00 GSA South - Griffiths & Founders David Said david@gsasoccer.com
      Classic II 7:30-9:00 GSA South - Griffiths & Founders Pablo Gomez pablogomez@gsasoccer.com
               
Age Birth Year Gender Projected Level Time Tryout Location Staff Email
14U 2005 Girls Athena A 6:30-8:00 GSA South - Miller Chad Maddox chadmaddox@gsasoccer.com
      Athena C 6:30-8:00 GSA South - Miller Max Solodkii max@gsasoccer.com
             
15U 2004 Girls Athena B 8:00-9:30 GSA South - Miller Brandon Story brandon@gsasoccer.com
             
16U 2003 Girls Athena A 6:30-8:00 GSA South - Spencer Rick Shaw rick@gsasoccer.com
             
17U 2002 Girls Athena A 6:30-8:00  GSA South - Spencer Rick Shaw rick@gsasoccer.com
             
18/19U 2000/2001 Girls Athena A 3:00-4:30 GSA South-Spencer Andy Trevers andy@gsasoccer.com
      Athena B 3:00-4:30 GSA South - Spencer Stephen Adolph stephen@gsasoccer.com